Czy drzwi wewnętrzne powinny mieć ten sam kolor co ściany?

Drzwi wewnętrzne są najbardziej przydatne w zwiększaniu prywatności w pokojach, ale mogą również zmniejszać hałas i ukrywać przestrzenie użytkowe lub bałagan. Jeśli zmieniasz stylizację, możesz się zastanawiać, czy drzwi wewnętrzne muszą być w tym samym kolorze co ściany; w końcu pokoje często mają różne kolory ścian w całym domu. Dokładnie zbadaliśmy, czy drzwi wewnętrzne powinny być w tym samym kolorze co ściany.

 

Nie uważa się za konieczne, aby drzwi wewnętrzne były pomalowane na ten sam kolor co ściany. W rzeczywistości użycie idealnego dopasowania jest często uważane za zbyt zbędne. Jednak drzwi wewnętrzne powinny pasować do każdego pomieszczenia i ogólnego stylu domu. Również wszystkie drzwi wewnętrzne powinny pasować do siebie w ten sam sposób, nawet jeśli są w różnych kolorach.

 

Pomalowanie wszystkich drzwi wewnętrznych w domu może zająć sporo czasu i wysiłku, co wymagałoby dużo czasu na czyszczenie, szlifowanie i utwardzanie. Dlatego ważne jest, aby przy wyborze ich koloru podjąć świadomą decyzję. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie są idealne kolory drzwi wewnętrznych, jaki mają one związek z wykończeniem i czy muszą wyglądać tak samo po obu stronach.

piękne drzwi

Jaki jest najlepszy kolor drzwi wewnętrznych?

Ponieważ ściany wewnętrzne zajmują tak dużą powierzchnię, często będą dyktować osobowość domu i odzwierciedlać przeznaczenie każdego pomieszczenia. W związku z tym kolory drzwi wewnętrznych są zwykle określane przez ich związek ze ścianami wewnętrznymi. Możesz skoordynować drzwi wewnętrzne tak, aby pasowały do ​​ścian, kontrastowały z nimi lub pozostały neutralne.

 

Jeśli drzwi wewnętrzne są stylizowane tak, aby pasowały do ​​ścian, najlepiej jest unikać dokładnego dopasowania. Chociaż będzie to spójne, może wydawać się nudne w całym domu. Zamiast tego idealnie nadaje się do utrzymania koloru drzwi w zakresie od dwóch do trzech odcieni koloru ściany i temperatury.

 

Gdy drzwi wewnętrzne kontrastują ze ścianami, podkreśla to drzwi. Może to być przydatne w przypadku niektórych projektów wnętrz, takich jak sztuka i rzemiosło lub abstrakcyjne domy. Ale może też służyć do zwrócenia uwagi na określone pomieszczenie i jego przeznaczenie.

 

Najpopularniejszym, idealnym wyborem dla drzwi wewnętrznych jest kolor neutralny lub prawie neutralny. Obejmuje to biały, szary, czarny lub brązowy. Neutralne kolory nie mają prawdziwego koloru, co czyni je bardzo elastycznymi. Pozwalają na swobodne kształtowanie wystroju pomieszczenia, a także pozwalają zaoszczędzić czas na późniejszy remont. Neutralne kolory to bezpieczny wybór i często są przydatne jako pomost między stylami dekoracji.

 

Biały

Jest to ciepły neutralny, często uważany za najbardziej efektowny i popularny wybór do drzwi wewnętrznych. Biel odbija wszystkie kolory, co pozwala rozjaśnić pomieszczenie bez odwracania uwagi od wystroju.

Ponadto jego właściwości odblaskowe mogą sprawić, że obszar będzie wydawał się większy niż w rzeczywistości. Może to być bardzo przydatne, jeśli drzwi wewnętrzne znajdują się w korytarzu lub służą do mniejszego pomieszczenia.

 

Na przykład łazienki są często znacznie mniejsze niż pozostałe pomieszczenia w domu. A szafy lub pralnie są często schowane w maleńkich miejscach, które wydawałyby się ciasne bez dużej ilości bieli.

Szary

Ta zimna neutralność jest często mylona z nudnym wyborem. Wiele projektów wnętrz w rzeczywistości wykorzystuje szare drzwi wewnętrzne, takie jak przytulny dom na farmie i dom na plaży.

 

Szary ma całą elastyczność bieli, ale jego temperatura nigdy nie będzie przytłaczająca. Jego sztywna osobowość przydaje się również w nowoczesnych projektach, które preferują minimalistyczne cechy. Szarość jest tak samo gładka i lśniąca jak czerń, bez uczucia chłodu i mocy.

 

Brązowy

Ten prawie neutralny to idealny kompromis między bielą a czernią. Często uważa się, że brąz ma w swoim wyglądzie ślady koloru pomarańczowego. To daje brązowi więcej osobowości niż jakikolwiek inny neutralny, ale pozostaje elastyczny.

 

Brąz jest również często spotykany w naturze, więc możesz zaoszczędzić czas na malowanie, jeśli masz drewniane drzwi. Dodatkowo zawsze można było ponownie zabejcować drewno, aby całkowicie zmienić jego kolor, temperaturę i poziom połysku.

 

Jednak chociaż brąz może współgrać z każdym kolorem, może nie być idealny do każdego wystroju wnętrza. Jego naturalny wygląd może być zbyt ciepły i zakurzony dla niektórych stylizacji.

Czy drzwi wewnętrzne powinny być pomalowane z obu stron na ten sam kolor?

Zazwyczaj drzwi wewnętrzne mają ten sam kolor z obu stron, ale tylko dlatego, że często są neutralne. W rzeczywistości możliwe jest, aby każda strona drzwi wewnętrznych miała różne kolory.

 

Może to być przydatne, jeśli Twój pokój, taki jak pokój dziecinny, ma unikalne kolory ścian od reszty domu. Podczas gdy korytarz na zewnątrz może być chłodny szary, ściany przedszkola mogą zawierać wszystko, od błękitu po różowo-różowy. Drzwi wewnętrzne nadal muszą odpowiednio współgrać z pomieszczeniem, więc może być konieczne zastosowanie innego koloru z każdej strony.

Kłopot polega na tym, że większość drzwi wewnętrznych jest przede wszystkim otwarta, co może po prostu ukryć drugi kolor. Trzeba by również poprawnie pomalować krawędzie, aby zachować spójność.

 

Krawędź będzie musiała pasować do strony drzwi wewnętrznych, która jest widoczna po otwarciu do wewnątrz. W ten sposób drzwi nadal wydają się mieć jeden wyraźny kolor.

 

Czy należy pomalować górę i dół drzwi wewnętrznych?

Chociaż wiele drzwi wewnętrznych ma niewykończone krawędzie, malowanie górnej i dolnej części jest nadal uważane za dobrą praktykę. Większość drzwi jest wykonana z drewna, które rozszerza się i kurczy wraz ze zmianą poziomu temperatury i wilgotności. Być może będziesz musiał wziąć pod uwagę otoczenie swojego domu.

 

Jeśli górna i dolna część drzwi wewnętrznych nie jest w jakiś sposób uszczelniona, wilgoć może się gromadzić i z czasem powodować drobne lub poważne problemy. Na przykład drzwi mogą zacząć się wypaczać, co jest nieatrakcyjne i może utrudnić ich zamknięcie. Jeśli drewno się wypacza, może to również spowodować pękanie lakieru i wymaga renowacji.

 

Co gorsza, zebrana wilgoć może wywołać grzyby pleśniowe, które powodują poważne problemy zdrowotne. CDC ostrzega, że ​​pleśń może powodować gorączkę i duszność, co jest szczególnie trudne dla osób z istniejącymi problemami z oddychaniem.

 

Czy drzwi wewnętrzne i wykończenia muszą do siebie pasować?

Wykończenie w pokoju może odnosić się do wielu rzeczy, w tym listew przypodłogowych, listew koronowych lub obudowy. Listwy przypodłogowe to paski drewna, które chronią podstawę ścian, podczas gdy listwy koronowe biegną w miejscu, w którym ściany stykają się z sufitem. Najważniejszym czynnikiem jest tutaj obudowa, czyli wykończenie wokół okien i drzwi.

Drzwi wewnętrzne często pasują do wykończenia obudowy, ale nie zawsze jest to konieczne. Jest to szczególnie ważne, jeśli wykończenie jest już dopasowane do koloru ściany. I zawsze możesz pomalować drzwi wewnętrzne w dwóch do trzech odcieniach wykończenia, aby uniknąć nadmiaru.

 

Jednak ważne jest, aby zastanowić się, ile odrębnych warstw tworzysz w swoim domu. Jeśli drzwi wewnętrzne, wykończenia i kolory ścian są zbyt zróżnicowane, mogą stać się zbyt rozpraszające. Jest to szczególnie łatwe w ciasnych lub mniejszych pomieszczeniach domu. Możesz przeczytać post „ Jakie jest najlepsze wykończenie lakieru do wykończenia? ”, aby pomóc zrównoważyć wykończenie z otoczeniem.

 

Czy pomalowane drzwi wewnętrzne są stylowe?

Malowanie tych drzwi jest zawsze modne, ponieważ można je dopasować do każdego modnego wystroju wnętrza. Ponadto malowanie drzwi wewnętrznych to łatwy sposób na dokonywanie śmielszych wyborów, przy jednoczesnym mniejszym ryzyku niż malowanie całych ścian.

 

Wprowadzenie większej osobowości do domu stało się ostatnio popularne, zwłaszcza ze względu na zwiększony czas na remont. Ewentualnie może być konieczne ponowne pomalowanie drzwi wewnętrznych podczas zmiany stylu otaczających ścian i wykończenia.

 

Streszczenie

Drzwi wewnętrzne są często pomijane ze względu na ich praktyczność, ale nadal można je wykorzystać do zrównoważenia wystroju wnętrza. Chociaż zwykle najlepiej jest zachować neutralność, zawsze możliwe jest użycie większego kontrastu lub koloru. Zostanie to pozostawione osobistym preferencjom, ale tak czy inaczej, drzwi wewnętrzne muszą pasować do ogólnego stylu pomieszczeń i domu.